YPBJ3.70T
YPBJ3.70T
YPBJ3.70T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    YPBJ3.70T
  • Manufacturer
    Amphenol Thermometrics
  • Description
    PTC RESET FUSE 80V 170MA RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Disc
  • Delivery Services
Ceramic PTC Resettable Fuse 80V 170 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Quick Inquiry
YPBJ3.70T
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - PTC Resettable Fuses -
Manufacturer Amphenol Thermometrics
Series YP
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Ceramic
Voltage - Max 80V
Current - Hold (Ih) (Max) 170 mA
Current - Trip (It) 350 mA
Current - Max 5.5 A
Resistance - 25°C (Typ) 3.7 Ohms
Operating Temperature 0°C ~ 60°C
Ratings -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.532" Dia x 0.138" T (13.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)