YPBJ2.30T
YPBJ2.30T
YPBJ2.30T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    YPBJ2.30T
  • Manufacturer
    Amphenol Thermometrics
  • Description
    PTC RESET FUSE 80V 245MA RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Disc
  • Delivery Services
Ceramic PTC Resettable Fuse 80V 245 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Quick Inquiry
YPBJ2.30T
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - PTC Resettable Fuses -
Manufacturer Amphenol Thermometrics
Series YP
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type Ceramic
Voltage - Max 80V
Current - Hold (Ih) (Max) 245 mA
Current - Trip (It) 500 mA
Current - Max 8 A
Resistance - 25°C (Typ) 2.3 Ohms
Operating Temperature 0°C ~ 60°C
Ratings -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.689" Dia x 0.138" T (17.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.748" (19.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)