0298100.ZXEH
0298100.ZXEH
0298100.ZXEH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0298100.ZXEH
  • Description
    FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO LINK
  • Delivery Services
100 A AC 32 V DC Fuse Automotive Bolt Mount Auto Link
Quick Inquiry
0298100.ZXEH
Fuse Type Automotive
Current Rating (Amps) 100 A
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 32 V
Response Time Slow Blow
Package / Case Auto Link
Breaking Capacity @ Rated Voltage 2kA
Melting I²t 31100.0
Approval Agency UL
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Color Yellow
Size / Dimension 1.149" L x 0.750" W x 0.390" H (29.20mm x 19.05mm x 9.90mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 0.000562 Ohms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 0298100.ZXA 0298100.ZXB 0298100.ZXEH-UL 0298100.TXN
Part Number 0298100.ZXA 0298100.ZXB 0298100.ZXEH-UL 0298100.TXN
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO LINK FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO LINK FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO LINK FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO LINK