0298125.ZXBLT
0298125.ZXBLT
0298125.ZXBLT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0298125.ZXBLT
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    FUSE AUTO 125A 32VDC AUTO LINK
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Auto Link
  • Delivery Services
125 A AC 32 V DC Fuse Automotive Bolt Mount Auto Link
Quick Inquiry
0298125.ZXBLT
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Fuses -
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series MEGA®
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Bolt Mount
Fuse Type Automotive
Current Rating (Amps) 125 A
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 32 V
Response Time Slow Blow
Package / Case Auto Link
Breaking Capacity @ Rated Voltage 2kA
Melting I²t 57800.0
Approval Agency cULus
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Color Blue, Green
Size / Dimension 1.149" L x 0.750" W x 0.390" H (29.20mm x 19.05mm x 9.90mm)