0298150.UX1M8
0298150.UX1M8
0298150.UX1M8
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0298150.UX1M8
  • Description
    FUSE AUTO 150A 32VDC AUTO LINK
  • Delivery Services
150 A AC 32 V DC Fuse Automotive Bolt Mount Auto Link
Quick Inquiry
0298150.UX1M8
Fuse Type Automotive
Current Rating (Amps) 150 A
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 32 V
Response Time Slow Blow
Package / Case Auto Link
Breaking Capacity @ Rated Voltage 2kA
Melting I²t 100000.0
Approval Agency -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Color Orange
Size / Dimension 1.150" L x 0.750" W x 0.390" H (29.20mm x 19.05mm x 9.90mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 0.000352 Ohms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 0298150.UX1M8LT 0298150.UXT 0298150.TXN 0298150.V
Part Number 0298150.UX1M8LT 0298150.UXT 0298150.TXN 0298150.V
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FUSE AUTO 150A 32VDC AUTO LINK FUSE AUTO 150A 32VDC AUTO LINK FUSE AUTO 150A 32VDC AUTO LINK FUSE AUTO 150A 32VDC AUTO LINK