0298125.ZXB
0298125.ZXB
0298125.ZXB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0298125.ZXB
  • Description
    FUSE AUTO 125A 32VDC AUTO LINK
  • Delivery Services
125 A AC 32 V DC Fuse Automotive Bolt Mount Auto Link
Quick Inquiry
0298125.ZXB
Fuse Type Automotive
Current Rating (Amps) 125 A
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 32 V
Response Time Slow Blow
Package / Case Auto Link
Breaking Capacity @ Rated Voltage 2kA
Melting I²t 57800.0
Approval Agency UL
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Color Green
Size / Dimension 1.149" L x 0.750" W x 0.390" H (29.20mm x 19.05mm x 9.90mm)
Base Product Number -
DC Cold Resistance 0.000423 Ohms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 0298125.ZXA 0298125.ZXBLT 0298125.ZXEH 0298125.ZXEH-UL
Part Number 0298125.ZXA 0298125.ZXBLT 0298125.ZXEH 0298125.ZXEH-UL
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description FUSE AUTO 125A 32VDC AUTO LINK FUSE AUTO 125A 32VDC AUTO LINK FUSE AUTO 125A 32VDC AUTO LINK FUSE AUTO 125A 32VDC AUTO LINK