0925-102J
0925-102J
0925-102J
lmages are for reference only.
  • Part Number
    0925-102J
  • Description
    FIXED IND 1UH 385MA 300 MOHM TH
  • Delivery Services
1 µH Shielded Molded Inductor 385 mA 300mOhm Max Axial
Quick Inquiry
0925-102J
Material - Core Iron
Inductance 1 µH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 385 mA
Current - Saturation (Isat) 385mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 300mOhm Max
Q @ Freq 37 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 150MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 0925-102H 0925-102J 0925-102K 0925-102K
Part Number 0925-102H 0925-102J 0925-102K 0925-102K
Manufacturer Delevan Delevan Delevan Delevan
RoHS Status RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant RoHS non-compliant
Description FIXED IND 1UH 385MA 300 MOHM TH FIXED IND 1UH 385MA 300 MOHM TH FIXED IND 1UH 385MA 300 MOHM TH FIXED IND 1UH 385MA 300 MOHM TH