4379R-472HS
4379R-472HS
4379R-472HS
lmages are for reference only.
  • Part Number
    4379R-472HS
  • Description
    FIXED IND 4.7UH 300MA 540MOHM SM
  • Delivery Services
4.7 µH Shielded Inductor 300 mA 540mOhm Max 2-SMD
Quick Inquiry
4379R-472HS
Material - Core Ferrite
Inductance 4.7 µH
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 300 mA
Current - Saturation (Isat) -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 540mOhm Max
Q @ Freq 115 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant 56MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.163" L x 0.133" W (4.14mm x 3.38mm)
Height - Seated (Max) 0.140" (3.56mm)