AWSCR-16.00MTD-T
AWSCR-16.00MTD-T
AWSCR-16.00MTD-T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AWSCR-16.00MTD-T
  • Description
    CERAMIC RES 16.0000MHZ 22PF SMD
  • Delivery Services
16 MHz Ceramic Resonator Built in Capacitor 22 pF ±0.5% 40 Ohms -40°C ~ 85°C Surface Mount
Quick Inquiry
AWSCR-16.00MTD-T
Manufacturer Abracon LLC
Series AWSCR-MTD
Type Ceramic
Frequency 16 MHz
Frequency Stability ±0.5%
Frequency Tolerance ±0.5%
Features Built in Capacitor
Capacitance 22 pF
Impedance 40 Ohms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 3-SMD, Non-Standard
Size / Dimension 0.185" L x 0.161" W (4.70mm x 4.10mm)
Height 0.067" (1.70mm)