B32916A3335M000
B32916A3335M000
B32916A3335M000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32916A3335M000
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    CAP FILM 3.3UF 20% 760VDC RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
3.3 µF Film Capacitor 330V 760V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
B32916A3335M000
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B3291*A/B3 - X1 Standard
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 330V
Voltage Rating - DC 760V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.634" L x 0.709" W (41.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)