B32916A3475K000
B32916A3475K000
B32916A3475K000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32916A3475K000
  • Description
    CAP FILM 4.7UF 10% 760VDC RADIAL
  • Delivery Services
4.7 µF Film Capacitor 330V 760V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
B32916A3475K000
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 330V
Voltage Rating - DC 760V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.555" (39.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)