B32916A5335M000
B32916A5335M000
B32916A5335M000
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B32916A5335M000
  • Description
    CAP FILM 3.3UF 20% 1KVDC RADIAL
  • Delivery Services
3.3 µF Film Capacitor 530V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Quick Inquiry
B32916A5335M000
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series B3291*A/B5 - X1 530V
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 530V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.654" L x 1.102" W (42.00mm x 28.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)