B72500D0160H060
B72500D0160H060
B72500D0160H060
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B72500D0160H060
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    VARISTOR 65V 0603
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
B72500D0160H060
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series High Speed
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts -
Maximum DC Volts 16 V
Varistor Voltage (Min) 65 V
Varistor Voltage (Typ) -
Varistor Voltage (Max) -
Current - Surge -
Energy -
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 5 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)