B72500E2170S160
B72500E2170S160
B72500E2170S160
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B72500E2170S160
  • Description
    VARISTOR 32.5V 30A 0603
  • Delivery Services
32.5 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
B72500E2170S160
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 17 V
Maximum DC Volts 22 V
Varistor Voltage (Min) 24.38 V
Varistor Voltage (Typ) 32.5 V
Varistor Voltage (Max) 40.63 V
Current - Surge 30 A
Energy 0.075J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 50 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)