B72500E0170K060
B72500E0170K060
B72500E0170K060
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B72500E0170K060
  • Description
    VARISTOR 27V 30A 0603
  • Delivery Services
27 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
B72500E0170K060
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 17 V
Maximum DC Volts 22 V
Varistor Voltage (Min) 24.3 V
Varistor Voltage (Typ) 27 V
Varistor Voltage (Max) 29.7 V
Current - Surge 30 A
Energy 0.2J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 100 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)