B72500E0250K070
B72500E0250K070
B72500E0250K070
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B72500E0250K070
  • Description
    VARISTOR 39V 30A 0603
  • Delivery Services
39 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
B72500E0250K070
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series E
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 25 V
Maximum DC Volts 31 V
Varistor Voltage (Min) 35.1 V
Varistor Voltage (Typ) 39 V
Varistor Voltage (Max) 42.9 V
Current - Surge 30 A
Energy 0.3J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 90 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)