B72500E0140S260
B72500E0140S260
B72500E0140S260
lmages are for reference only.
  • Part Number
    B72500E0140S260
  • Manufacturer
    EPCOS - TDK Electronics
  • Description
    VARISTOR 24.5V 30A 0603
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    0603 (1608 Metric)
  • Delivery Services
24.5 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Quick Inquiry
B72500E0140S260
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Varistors-MOVs -
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
Series E
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 14 V
Maximum DC Volts 18 V
Varistor Voltage (Min) 20.83 V
Varistor Voltage (Typ) 24.5 V
Varistor Voltage (Max) 28.18 V
Current - Surge 30 A
Energy 0.2J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 120 pF @ 1 kHz
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)