EKMQ201ELL101ML25S
EKMQ201ELL101ML25S
EKMQ201ELL101ML25S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EKMQ201ELL101ML25S
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
100 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
EKMQ201ELL101ML25S
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 335 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 502.5 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)