EKMQ201ELL3R3MF11D
EKMQ201ELL3R3MF11D
EKMQ201ELL3R3MF11D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EKMQ201ELL3R3MF11D
  • Description
    CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
3.3 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
EKMQ201ELL3R3MF11D
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 75 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)