EKMQ201ELL121MK25S
EKMQ201ELL121MK25S
EKMQ201ELL121MK25S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EKMQ201ELL121MK25S
  • Description
    CAP ALUM 120UF 20% 200V RADIAL
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
120 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can
Quick Inquiry
EKMQ201ELL121MK25S
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 120 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)