EKMQ201VSN102MA25S
EKMQ201VSN102MA25S
EKMQ201VSN102MA25S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EKMQ201VSN102MA25S
  • Description
    CAP ALUM 200V POLAR
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
1 mF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
EKMQ201VSN102MA25S
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1 mF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.45 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)