EKMQ201ELL331MM40S
EKMQ201ELL331MM40S
EKMQ201ELL331MM40S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EKMQ201ELL331MM40S
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
330 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
EKMQ201ELL331MM40S
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 675 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.0125 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)