EMHB630ARA201MKE0S
EMHB630ARA201MKE0S
EMHB630ARA201MKE0S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EMHB630ARA201MKE0S
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUM 200UF 20% 63V SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - SMD
  • Delivery Services
200 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 220mOhm @ 100kHz 1500 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
EMHB630ARA201MKE0S
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series MHB
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 220mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 216 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 540 mA @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)