EMHB630ARA471MMH0S
EMHB630ARA471MMH0S
EMHB630ARA471MMH0S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EMHB630ARA471MMH0S
  • Description
    CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD
  • Delivery Services
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 120mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
EMHB630ARA471MMH0S
Series MHB
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 120mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 470 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 940 mA @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)