EMHB630ARA271MKG5S
EMHB630ARA271MKG5S
EMHB630ARA271MKG5S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EMHB630ARA271MKG5S
  • Description
    CAP ALUM 270UF 20% 63V SMD
  • Delivery Services
270 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 170mOhm @ 100kHz 1500 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
EMHB630ARA271MKG5S
Series MHB
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 270 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 170mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 325 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 650 mA @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)