EMHB630ARA361MLH0S
EMHB630ARA361MLH0S
EMHB630ARA361MLH0S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EMHB630ARA361MLH0S
  • Description
    CAP ALUM 360UF 20% 63V SMD
  • Delivery Services
360 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 150mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
EMHB630ARA361MLH0S
Series MHB
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 360 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 150mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 390 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 780 mA @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)