EMHB630ATR331MKN0S
EMHB630ATR331MKN0S
EMHB630ATR331MKN0S
lmages are for reference only.
  • Part Number
    EMHB630ATR331MKN0S
  • Description
    CAP ALUM 63V POLAR
  • Delivery Services
330 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 130mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
Quick Inquiry
EMHB630ATR331MKN0S
Series MHB
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 130mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 415 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 830 mA @ 100 kHz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size 0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)