FA26X7R1E106KRU00
Manufacturer
TDK CorporationDescription
CAP CER 10UF 25V X7R RADIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Radial
Request for Quotation
FA26X7R1E106KRU00
lmages are for reference only.FA26X7R1E106KRU00
CAP CER 10UF 25V X7R RADIAL
DatasheetRadial
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
10 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
FA26X7R1E106KRU00
| Category | Capacitors - Ceramic Capacitors - |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | FA |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 10 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 25V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |