FA26X7R1H474KNU00
FA26X7R1H474KNU00
FA26X7R1H474KNU00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FA26X7R1H474KNU00
  • Description
    CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
  • Delivery Services
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
Quick Inquiry
FA26X7R1H474KNU00
Series FA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)