FA26X7R1E225KNU06
Manufacturer
TDK CorporationDescription
CAP CER 2.2UF 25V X7R RADIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Radial
Request for Quotation
FA26X7R1E225KNU06
lmages are for reference only.FA26X7R1E225KNU06
CAP CER 2.2UF 25V X7R RADIAL
DatasheetRadial
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
2.2 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
FA26X7R1E225KNU06
| Category | Capacitors - Ceramic Capacitors - |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | FA |
| Packaging | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 25V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |