FA26X7R1E155KNU00
FA26X7R1E155KNU00
FA26X7R1E155KNU00
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FA26X7R1E155KNU00
  • Description
    CAP CER 1.5UF 25V X7R RADIAL
  • Delivery Services
1.5 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
Quick Inquiry
FA26X7R1E155KNU00
Manufacturer TDK Corporation
Series
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr TDK Corporation
Series FA
Capacitance 1.5 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 25V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Lead Style Formed Leads - Kinked
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute FA26X7R1E155KNU00 FA26X7R1E155KNU06 FA26X7R1E105KNU00 FA26X7R1E105KNU06
Part Number FA26X7R1E155KNU00 FA26X7R1E155KNU06 FA26X7R1E105KNU00 FA26X7R1E105KNU06
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP CER 1.5UF 25V X7R RADIAL CAP CER 1.5UF 25V X7R RADIAL CAP CER 1UF 25V X7R RADIAL CAP CER 1UF 25V X7R RADIAL