FA26X7R1E155KNU00
Manufacturer
TDK CorporationDescription
CAP CER 1.5UF 25V X7R RADIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Radial
Request for Quotation
FA26X7R1E155KNU00
lmages are for reference only.FA26X7R1E155KNU00
CAP CER 1.5UF 25V X7R RADIAL
DatasheetRadial
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
1.5 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
FA26X7R1E155KNU00
| Category | Capacitors - Ceramic Capacitors - |
| Manufacturer | TDK Corporation |
| Series | FA |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 1.5 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 25V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.236" (6.00mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | FA26X7R1E155KNU00 | FA26X7R1E155KNU06 | FA26X7R1E105KNU00 | FA26X7R1E105KNU06 |
| Manufacturer | TDK Corporation | TDK Corporation | TDK Corporation | TDK Corporation |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CAP CER 1.5UF 25V X7R RADIAL | CAP CER 1.5UF 25V X7R RADIAL | CAP CER 1UF 25V X7R RADIAL | CAP CER 1UF 25V X7R RADIAL |