FI-RE21HL
FI-RE21HL
FI-RE21HL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FI-RE21HL
  • Manufacturer
    JAE Electronics
  • Description
    CONN PLUG HSG 21POS 0.50MM
  • Delivery Services
21 Rectangular Connectors - Housings Plug 0.020" (0.50mm)
Quick Inquiry
FI-RE21HL
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Rectangular Connector Housings
Manufacturer JAE Electronics
Series FI-R
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Plug
Contact Type Blade Pin
Number of Positions 21
Pitch 0.020" (0.50mm)
Number of Rows 1
Row Spacing -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Contact Termination Crimp
Fastening Type Latch Lock
Color -
Features -
Insulation Material Thermoplastic
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Base Product Number FI-RE21H
Parts with Similar Specifications
Product Attribute FI-RE21HL FI-E30H FI-E30H FI-E30HL
Part Number FI-RE21HL FI-E30H FI-E30H FI-E30HL
Manufacturer JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description CONN PLUG HSG 21POS 0.50MM CONN PLUG HSG 30POS 1.00MM CONN PLUG HSG 30POS 1.00MM CONN PLUG HSG 30POS 1.00MM