FI-RE51HLS-M
FI-RE51HLS-M
FI-RE51HLS-M
lmages are for reference only.
  • Part Number
    FI-RE51HLS-M
  • Manufacturer
    JAE Electronics
  • Description
    CONN PLUG HSG 51POS 0.50MM
  • Delivery Services
51 Rectangular Connectors - Housings Plug 0.020" (0.50mm)
Quick Inquiry
FI-RE51HLS-M
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Rectangular Connector Housings
Manufacturer JAE Electronics
Series FI-R
Packaging Tray
RoHS Status
Connector Type Plug
Contact Type Blade Pin
Number of Positions 51
Pitch 0.020" (0.50mm)
Number of Rows 1
Row Spacing -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Contact Termination Crimp
Fastening Type Latch Lock
Color -
Features -
Insulation Material -
Operating Temperature -
Base Product Number FI-RE51H
Parts with Similar Specifications
Product Attribute FI-RE51HL FI-RE51HL FI-RE51HLS-M FI-E30H
Part Number FI-RE51HL FI-RE51HL FI-RE51HLS-M FI-E30H
Manufacturer JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics JAE Electronics
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS Compliant
Description CONN PLUG HSG 51POS 0.50MM CONN PLUG HSG 51POS 0.50MM CONN PLUG HSG 51POS 0.50MM CONN PLUG HSG 30POS 1.00MM