HCMA1104-1R5-R
HCMA1104-1R5-R
HCMA1104-1R5-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HCMA1104-1R5-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FIXED IND 1.5UH 16A 4.2 MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 16 A 4.2mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
HCMA1104-1R5-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series HCMA1104
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Iron Powder
Inductance 1.5 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 16 A
Current - Saturation (Isat) 32A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 4.2mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)