HCMA1305-100-R
HCMA1305-100-R
HCMA1305-100-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HCMA1305-100-R
  • Description
    FIXED IND 10UH 9A 21.9 MOHM SMD
  • Delivery Services
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 9 A 21.9mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
HCMA1305-100-R
Series HCMA1305
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Iron Powder
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 9 A
Current - Saturation (Isat) 16A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 21.9mOhm Max
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)