HCMA1305-1R8-R
HCMA1305-1R8-R
HCMA1305-1R8-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HCMA1305-1R8-R
  • Description
    FIXED IND 1.8UH 21A 4.6 MOHM SMD
  • Delivery Services
1.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 21 A 4.6mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
HCMA1305-1R8-R
Series HCMA1305
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Material - Core Iron Powder
Inductance 1.8 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 21 A
Current - Saturation (Isat) 40A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 4.6mOhm Max
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)