HCMA1305-1R0-R
HCMA1305-1R0-R
HCMA1305-1R0-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    HCMA1305-1R0-R
  • Description
    FIXED IND 1UH 29A 2.42 MOHM SMD
  • Delivery Services
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 29 A 2.42mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
HCMA1305-1R0-R
Series HCMA1305
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
Material - Core Iron Powder
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 29 A
Current - Saturation (Isat) 50A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 2.42mOhm Max
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)