JCK2012D12
JCK2012D12
JCK2012D12
lmages are for reference only.
  • Part Number
    JCK2012D12
  • Manufacturer
    XP Power
  • Description
    DC DC CONVERTER +/-12V 20W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 835mA, 835mA 9V - 18V Input
Quick Inquiry
JCK2012D12
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer XP Power
Series JCK (20W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 835mA, 835mA
Power (Watts) 20 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 89%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active High
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number JCK2012
Voltage - Isolation 1.6 kV