JCK2048S12
JCK2048S12
JCK2048S12
lmages are for reference only.
  • Part Number
    JCK2048S12
  • Manufacturer
    XP Power
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 20W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.67A 36V - 75V Input
Quick Inquiry
JCK2048S12
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer XP Power
Series JCK (20W)
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1.67A
Power (Watts) 20 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 91%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active High
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number JCK2048
Voltage - Isolation 1.6 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute JCK2048S12 JCK2048S15 JCK2048D12 JCK2048D15
Part Number JCK2048S12 JCK2048S15 JCK2048D12 JCK2048D15
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 12V 20W DC DC CONVERTER 15V 20W DC DC CONVERTER +/-12V 20W DC DC CONVERTER +/-15V 20W