JCK2048S15
JCK2048S15
JCK2048S15
lmages are for reference only.
  • Part Number
    JCK2048S15
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V 20W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 1.33A 36V - 75V Input
Quick Inquiry
JCK2048S15
Manufacturer XP Power
Series JCK (20W)
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1.33A
Power (Watts) 20 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 91%
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Base Product Number JCK2048
Voltage - Isolation 1.6 kV