JCK2012D15
JCK2012D15
JCK2012D15
lmages are for reference only.
  • Part Number
    JCK2012D15
  • Description
    DC DC CONVERTER +/-15V 20W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 665mA, 665mA 9V - 18V Input
Quick Inquiry
JCK2012D15
Manufacturer XP Power
Series JCK (20W)
Type Isolated Module
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 665mA, 665mA
Power (Watts) 20 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 89%
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Standard Number -
Base Product Number JCK2012
Voltage - Isolation 1.6 kV