JCK2048S12
JCK2048S12
JCK2048S12
lmages are for reference only.
  • Part Number
    JCK2048S12
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 20W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.67A 36V - 75V Input
Quick Inquiry
JCK2048S12
Manufacturer XP Power
Series JCK (20W)
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 1.67A
Power (Watts) 20 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Efficiency 91%
Package / Case 6-DIP Module
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Base Product Number JCK2048
Voltage - Isolation 1.6 kV
Parts with Similar Specifications
Product Attribute JCK2048S12 JCK2048S15 JCK2048D12 JCK2048D15
Part Number JCK2048S12 JCK2048S15 JCK2048D12 JCK2048D15
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 12V 20W DC DC CONVERTER 15V 20W DC DC CONVERTER +/-12V 20W DC DC CONVERTER +/-15V 20W