LAQ2P151MELZ25
LAQ2P151MELZ25
LAQ2P151MELZ25
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LAQ2P151MELZ25
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 150UF 20% 220V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
150 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LAQ2P151MELZ25
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LAQ
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 150 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 220 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 650 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 780 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LAQ2P151MELA20 LAQ2P151MELZ25 LAQ2D102MELB45 LAQ2D102MELC35
Part Number LAQ2P151MELA20 LAQ2P151MELZ25 LAQ2D102MELB45 LAQ2D102MELC35
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 150UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 150UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH