LAQ2P271MELZ35
LAQ2P271MELZ35
LAQ2P271MELZ35
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LAQ2P271MELZ35
  • Description
    CAP ALUM 270UF 20% 220V SNAP TH
  • Delivery Services
270 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LAQ2P271MELZ35
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 270 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 220 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)