LAQ2P331MELB25
LAQ2P331MELB25
LAQ2P331MELB25
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LAQ2P331MELB25
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 220V SNAP TH
  • Delivery Services
330 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LAQ2P331MELB25
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 220 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.44 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LAQ2P331MELB25 LAQ2P331MELA30 LAQ2P331MELA30 LAQ2P331MELC25
Part Number LAQ2P331MELB25 LAQ2P331MELA30 LAQ2P331MELA30 LAQ2P331MELC25
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 330UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 330UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 330UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 330UF 20% 220V SNAP TH