LAQ2P221MELB20
LAQ2P221MELB20
LAQ2P221MELB20
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LAQ2P221MELB20
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 220V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
220 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LAQ2P221MELB20
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LAQ
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 220 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 900 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.08 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)