LAQ2P271MELB25
LAQ2P271MELB25
LAQ2P271MELB25
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LAQ2P271MELB25
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 270UF 20% 220V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
270 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LAQ2P271MELB25
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LAQ
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 270 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 220 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LAQ2P271MELB25 LAQ2P271MELA30 LAQ2P271MELC20 LAQ2P271MELZ35
Part Number LAQ2P271MELB25 LAQ2P271MELA30 LAQ2P271MELC20 LAQ2P271MELZ35
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 270UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 270UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 270UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 270UF 20% 220V SNAP TH