LAQ2P681MELB40
LAQ2P681MELB40
LAQ2P681MELB40
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LAQ2P681MELB40
  • Description
    CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP TH
  • Delivery Services
680 µF 220 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LAQ2P681MELB40
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 680 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 220 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.75 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.1 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LAQ2P681MELB40 LAQ2P681MELC35 LAQ2D102MELB45 LAQ2D102MELC35
Part Number LAQ2P681MELB40 LAQ2P681MELC35 LAQ2D102MELB45 LAQ2D102MELC35
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH