LKS1V822MESY
LKS1V822MESY
LKS1V822MESY
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LKS1V822MESY
  • Description
    CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP TH
  • Delivery Services
8200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LKS1V822MESY
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 8200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Audio
Ripple Current @ Low Frequency 2.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LKS1V822MESA LKS1V822MESB LKS1V822MESY LKS1V822MESZ
Part Number LKS1V822MESA LKS1V822MESB LKS1V822MESY LKS1V822MESZ
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP TH CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP TH CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP TH CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP TH